
Välkommen att besöka BHRF på mässan
I en kraftigt nedbantad upplaga av Allt för Sjön blir det extra viktigt för Båthistoriska Riksförbundet (BHRF) att synliggöra förbundets och medlemsorganisationernas verksamhet – och vårt gemensamma arbete för att stärka bevaranderätten för det maritima kulturarvet och öka kunskapen om äldre skepp och båtar.
Två tematiska delar i montern
1) C.G. Pettersson 150 år (CGP-150)
Ett av årets huvudteman är C.G. Petterssons jubileum. I montern berättar vi om CGP:s gärning, samlar hyllningar i form av en budkavle till hans minne, och visar:
- Utomskärsmotorkryssaren Carl Stuart – en CGP-konstruktion med Wiking X:s linjer, nu under “livstidsförlängningsrenovering”, med ett liv både som fritidsfartyg och i statens tjänst.
- En nybyggd jolle konstruerad av CGP och byggd av Träbåtsbyggarna i Strängnäs (TBS) – jollen är till salu för den hugade.
Denna del görs i samarbete med Sjöhistoriska museet, CGP-sällskapet, Träbåtsbyggarna i Strängnäs, Carlscrona Veteranbåtar och Aspö Båthistoriska Förening (ABH).
2) Klinkbyggnad – ett immateriellt kulturarv (UNESCO)
I montern kan du också lära känna den nordiska klinkbyggnadstekniken, upptagen på UNESCO:s världsarvslista som immateriellt kulturarv.
Fredrik Leijonhufvud, fil. dr. / båtbyggare, berättar om tekniken och dess betydelse. Carlscrona Veteranbåtar (CVB) visar dessutom en klassisk representant för klinktekniken: en nyrenoverad 16 fots Blekingseka, byggd av Tage Olsson på Saxemara varv. Den båten kan du för övrigt vinna genom att stödja CVB:s arbete och köpa en eller flera lotter.
Kom förbi!
Vi berättar också om läget i några av BHRF:s projekt. Välkommen att prata skepps- och båt-historia med oss – och om hur vi tillsammans kan stärka och bevara vårt maritima kulturarv.
Välkomna till BHRF:s monter!
Hitta hit: Stockholms Mässa i Älvsjö
