
Årets båtmässa i Älvsjö var mindre än förr, men intresset för det klassiska båtlivet var fortsatt starkt. Classic Boat Show blev ett av mässans stora dragplåster, och Båthistoriska Riksförbundet samlade både medlemsorganisationer, historiska båtar och berättelser om det flytande kulturarvet i en monter som väckte stor uppmärksamhet.
En mindre mässa – men fortsatt stort intresse

Då var årets båtmässa i Älvsjö, Stockholm, över för denna gång. I stark kontrast till den mässa som en gång fyllde hallarna till bristningsgränsen, med båtar av alla storlekar och besökssiffror på över 100 000 människor, framstod årets upplaga som betydligt mindre. En av huvudattraktionerna var dock Classic Boat Show, som enligt mässans egna undersökningar lockade 25 procent av besökarna.
Årets mässa bjöd kanske på ett något mindre smörgåsbord, men var inte desto mindre intressant för den engagerade besökaren.
BHRF i centrum för Classic-avdelningen

Centralt placerad i Classic-avdelningen låg Båthistoriska Riksförbundets monter, i år större än tidigare. Där presenterades förbundet och dess 35 medlemsorganisationer. Som pièce de résistance visades Carl Stuart, en C.G. Pettersson-konstruktion från 1931 och mässans enda klassiska motorbåt, tillsammans med en CGP-utställning framtagen i samarbete med Sjöhistoriska museet och CGP-sällskapet.

Montern rymde även Carlscrona Veteranbåtar som lottar ut en nyrenoverad Blekingseka samt Strängnäs Träbåtsbyggare, som visade en nybyggd jolle inspirerad av en CGP-ritning från 1914, liksom information om den nordiska klinkbyggnadstraditionen.
Ett levande torg för det flytande kulturarvet

BHRF:s torg flankerades av flera av BHRF:s medlemsorganisationer och andra aktörer med olika inriktningar inom det klassiska båtlivet och det maritima kulturarvet. Här fanns, Träbåtsbyggarna med en nybyggd jaktkanot, Vindö-klubben, Herlin-sällskapet, Veteranbåtsföreningen, Svenska Skärgårdskryssareförbundet (SSKF), Neptunkryssarförbundet, Ungdomarnas båtbygge, klassikern Weedo GT, Skärgårdsmuseet, Svenska Fyrsällskapet och Blidösund.









Lite längre bort visade Svenska Ångbåtsföreningen ångbåten Emilia. I A-hallen hade Sail Yacht Society (SYS) sin monter med en klassisk starbåt samt Cesanna, en Gustaf Plym-konstruktion i originalskick som var till salu. Där fanns även Svenska Folkbåtsförbundet.

Några saknade inslag

Det som kanske saknades mest på årets mässa var Motor Yacht Societys monter, som vanligtvis brukar visa flera båtar, samt Heleneborgs Båtklubb, som annars sällan missar ett tillfälle att lyfta sin unika verksamhet vid Pålsundet i Stockholm. Motor Yacht Society’s arkiv, MYS arkivet, men också Veteranbåtsarkivet och Sjöhistoriska museets digitala museum var dock en uppskattad och mycket nyttjad applikation på BHRF:s stora presentationsskärm.
Årsstämma och nya medlemmar

BHRF förlade sin årsstämma i anslutning till mässan och kunde redovisa ett starkt verksamhetsår. Bland annat tillkom tio nya medlemsorganisationer under 2025. Dessutom kunde förbundet välkomna en rykande färsk medlem i form av den danska organisationen Dansk Skibsbevaringsfond, som dagarna före stämman hade ansökt om medlemskap och också var på plats under årsstämman. Avgående styrelse fick stämmans ansvarsfrihet och förnyat förtroende ytterligare ett verksamhetsår.
En viktig mötesplats inför säsongen

Mässan blev sammantaget en viktig träffpunkt för den skepps- och båthistoriskt intresserade och andra nyfikna på det flytande kulturarvet. Många besökare kom fram och kommenterade att Classic-sektionen var det bästa på hela mässan.
Det är ovisst vad som händer med båtmässan framöver, men att vi behöver platser att träffas på är det ingen som ifrågasätter. Närmast i tiden väntar Veteranbåtsfestivalen i Wasahamnen i slutet av maj och förhoppningsvis en lång härlig båthistorisk sommar.
/Martin Prieto Beaulieu




